تبلیغات
گردشگری و توریسم - قیمت بلیط هواپیما، از اتوبوس کمتر شد!
  • گردشگری
  • گردشگری و توریسم

کاربر عزیز،
به وبسایت گردشگری و توریسم خوش آمدید

قیمت بلیط هواپیما، از اتوبوس کمتر شد!

شاید در ذهن اکثر مسافران و مخاطبان سفرهای داخلی، بلیت هواپیما، با مفهوم قیمت زیاد همسو باشد و فرض کنند  که مسافرت با هواپیما، هزینه زیادی به بار می آورد. اما واقعیت این چنین نیست و میتوان بلیت هواپیما را نیز بسیار مقرون به صرفه تهیه کرد، فقط باید بدانید از کجا خرید کنید و ما در این مقاله سعی داریم به شما معرفی کنیم جایی که بتوانید در  ان بلیت ارزان قیمت تهیه کنید.

با گذشت چند هفته پس از تعطیلات نوروز، نرخ بلیت هواپیما با قیمت‌هایی بسیار پایین به فروش می‌رسد و حتی در برخی مسیرهای از قیمت بلیت اتوبوس و قطار کمتر است.

با گذشت چند هفته از تعطیلات نوروزی، تب و تاب سفرها فروکش کرده و کمتر کسی به دنبال سفرهای طولانی مدت است. به همین دلیل، نرخ انواع بلیط ها به خصوص در بخش حمل و نقل هوایی کاهش زیادی یافته است. در واقع مسافران که در سفرهای نوروزی باید قیمت‌های بالایی را برای سفر رفت و برگشت با هواپیما می‌پرداختند، با گذشت دو هفته از عید، از دیدن قیمت‌ها شگفت زده می شوند.

براین اساس، پس از آزادسازی نرخ بلیط هواپیما مقرر شد که شرکت‌های هواپیمایی بنابر زمان و شرایط پروازی قیمت بلیت را تعیین کنند. مطابق دستورالعمل آزادسازی نرخ بلیط هواپیما، شرکت‌های هواپیمایی ملزم به ایجاد بسترها و شرایط ذیل به منظور اجرای آزادسازی نرخ بلیط و شبکه پروازی هستند.

همچنین آزادسازی پروازهای داخلی فقط مشمول پروازهای برنامه‌ای خواهد بود که الزاماً از طریق کانال‌های توزیع شرکت‌های هواپیمایی عرضه شود. رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوطه به ویژه دستورالعمل حقوق مسافر ابلاغی توسط سازمان الزامی است.

بر مبنای این دستورالعمل سازمان بر جریان آزادسازی پروازهای داخلی در قالب اعمال حاکمیتی خود تحت تدابیر و ساز و کارهای خاص امکان نظارت دارد و می‌تواند بر عملکرد شرکت‌ها و آژانس‌های فروش بلیت نظارت داشته باشد تا در این خصوص، تخلفی انجام نگیرد.

برای آزادسازی نرخ بلیط هواپیما برخی مسیرها مورد حمایت سازمان هواپیمایی کشوری قرار گرفتند و همچنان پرواز به این مسیرها به شیوه قبلی انجام می‌شود که در مجموع ۸۷ مسیر که ۳۴ درصد کل مسیرها را شامل می‌شد مشمول طرح حمایتی قرار گرفت و در ۱۷۰ مسیر که ۶۶ درصد کل مسیرها هستند طرح آزادسازی نرخ بلیت به اجرا رسید.

بنابر این برای سفرهایی که در پیک شلوغی نیستند می توان بلیت هواپیمای ارزان قیمت تهیه کرد و از سفر هوایی پیشروی خود لذت برد، اما در مقابل در زمان های پیک مسافرت نیز، این بلیت ها ممکن است به علت کم شدن، گران تر شوند.

سفر های هوایی با هواپیما


همچنین چارترکنندگان پروازها در زمان های پیک از موقعیت استفاده کرده و قیمت های بالایی را برای فروش بلیط تعیین می‌کنند. هرچند که شرکت‌های هواپیمایی بارها اعلام کرده که مسافران تنها از سایت‌های این شرکت‌ها و نمایندگانی معتبر، بلیط را خریداری کنند، برخی مواقع مسافران چاره‌ای جز خرید بلیط چارتری ندارند.

یکی دیگر از معضلات خرید و فروش بلیط هواپیما، فعالیت چارترکنندگان در شبکه های مجازی است زیرا مسافران با خرید بلیط از سایت‌هایی که توسط شبکه‌های مجازی تبلیغ می‌شوند، یک ریسک را می‌پذیرند چرا که ممکن است بلیت برای آن صندلی یا ساعت پروازی وجود نداشته باشد.

شاید بعد از مراجعه ببینند که صندلی فروخته شده وجود ندارد و تمام برنامه سفر خود را از دست بدهد اما نکته قابل تامل این است که این دلالان چگونه در سال‌های اخیر توانسته اند به کار خود ادامه داده و با خرید یکجای صندلی‌های یک پرواز، انحصار را به دست آورند به طوری که حتی دولت هم نتوانسته اقدام مناسبی را برای مقابله با آنها انجام دهد.

داکنون زمان مناسبی برای خرید بلیت هواپیما می باشد. بنابراین در حال حاضر که بازار بلیط هواپیما کمی کساد شده برای مسیرهای پررفت و آمد هم قیمت‌هایی بسیار پایین تعیین می‌شود که از قیمت بلیط قطار و اتوبوس هم کمتر است بطوریکه قیمت بلیت هواپیما از تهران به کیش ۶۱ هزار تومان، تهران – شیراز ۵۶ هزار تومان، تهران – اهواز ۹۱ هزار تومان و تهران – مشهد ۶۱ هزار تومان اعلام شده است.

براساس این گزارش، قیمت بلیط هواپیما از شهرهای مختلف به تهران هم کاهش زیادی یافته است به طوری که بلیط مشهد- تهران ۹۱ هزار تومان، کیش-تهرن ۱۱۱ هزار تومان، اهواز-تهران ۹۹ هزار تومان و از تبریز به تهران ۹۱ هزار تومان به فروش می‌رسد.